“Average |Free Online Test and Practice“ for all competitive exams. This is a common chapter in many competitive exams such as SSC, Bank,UPSC and other exams. Many students practice a lot of Average Formula and Questions to make his and her calculation strong. Sometimes, A student gets confused at the time of choosing the right answer among the given options.
Tip to solve an average question: A smart student must learn not only the basic formula but also shot tricks. Use either Basic Techniques or Short Cut Trick to finding out the correct answer.
Average | Basic Formulas
Average | Practice Quiz
Practice Quiz -1
Virat had an average of 65 runs in 9 innings. In the tenth innings, he scored 200 runs, so tell him how much his average has increased…… विराट का 9 पारियों का औसत 65 रन था। दसवीं पारी में, उसने 200 रन बनाए, तो बताओ उसके औसत में कितनी वृद्धि हुई … A. 22.23 B. 13.5 C. 20 D. None of These इनमें से कोई नहीं Ans: B
Solution Total score for 65 innings = 65×9 = 585 Total score after 10th innings = 585 + 200 = 785 So, the new average is 785/10= 78.5 So, the increment is = 785 – 585= 13.5
Practice Quiz -2
In a Restaurant, the tariff for every odd date is ₹1000 and for even dates is ₹ 2000. If the man paid a total of ₹ 30000 in all. For how many days did he take food in the Restaurant given that the first day is 5th date of the month? एक रेस्तरां में, हर विषम तारीख के लिए टैरिफ ₹ 1000 रुपये है और सम तारीखों के लिए ₹ 2000. यदि आदमी ने कुल ₹ 30000 का भुगतान किया। तो बताओ व्यक्ति ने कितने दिन रेस्तरां में भोजन लिया था यदि महीने का पहला दिन 5 तारीख है? A. 50 B. 20 C. 40 D. 60 Ans: B
Solution Total tariff = ₹ 30000 So, for odd dates (5th, 7th, and so on) = ₹ 1000 And for even dates (6th, 8th and so on) = ₹ 2000 So, the average amount of money for 2 days is = (1000+2000)/2= ₹ 1500. The total amount paid = ₹ 30000 So, the number of days he stayed in the hotel = 30000/1500= 20.
Practice Quiz -3
There are 14 people in a family and the average age of all the family members is 30 years. A new baby born in a family, After 4 years what will be the average age of all family members? एक परिवार में 14 लोग हैं और परिवार के सभी सदस्यों की औसत आयु 30 वर्ष है। परिवार में 4 साल बाद एक नए बच्चे का जन्म होता है तो, परिवार के सदस्यों की औसत आयु क्या होगी? A. 30 years B. 35 years C. 32 years D. 33 years Ans: C
Solution The total age of all family members = 30×14=420 New baby born and after 4 years the total age of all the members = 420+15×4 = 420+60=480 Required Average = 480/15 = 32 years
Practice Quiz -4
In The Board exam of 100 marks, the average marks of a class of 40 students are 76. If the top 3 scorers of the class leave, the average score falls down by 1. If the other two toppers except “the highest topper scored not more than 85. “then what is the minimum score the topper can score? 100 अंकों की बोर्ड परीक्षा में, 40 छात्रों की कक्षा के औसत अंक 76 हैं। यदि कक्षा के शीर्ष 3 टॉपर के अंक निकलते हैं, तो औसत में 1अंक की कमी आती है। यदि अन्य दो टॉपर्स को छोड़कर “टॉपर का उच्चतम स्कोर 85 से अधिक नहीं है” उसके बाद न्यूनतम स्कोर टॉपर क्या स्कोर क्या हो सकता है? A. 90 B. 95 C. 92 D. 88 Ans: B
Solution Total score of 40 students =40×76 = 3040 The total score of the top 3 scorers = 3040–(37×75)= 265 To minimize the score of the top scorer, the other two top scorers score the maximum they can = 85 marks each. So, the top scorer scored = 265–170 = 95 marks.
Practice Quiz -5
The distance between Jaipur and Mumbai is 778 km. A train covers the journey from Jaipur to Mumbai at 84 km per hour and returns back to Jaipur with a uniform speed of 56 km per hour. Find the average speed of train during the whole journey. जयपुर और मुंबई के बीच की दूरी 778 किमी है। एक ट्रेन 84 किमी प्रति घंटे की रफ्तार से जयपुर से मुंबई की यात्रा को कवर करती है और 56 किमी प्रति घंटे की समान गति के साथ वापस जयपुर लौटती है। पूरी यात्रा के दौरान ट्रेन की औसत गति ज्ञात कीजिए। A. 60.3 km/hr B. 35.0 km/hr C. 57.5 km/hr D. 67.2 km/hr Ans: D
Solution Total distance = 778×2 = 1556 Time is taken to travel from Jaipur to Mumbai = 778/84= 9.26 hr Time taken to travel from Mumbai to Jaipur =77856 = 13.89 hr Total time = 23.15 Average speed =1556/23.15 = 67.25 km/hr
Average |Free Online Test Details
Exam Practice Name
Average
Number of Questions
20
Type of Questions
MULTIPLE CHOICE
Languages
English / Hindi
Are you ready for this exam practice?
Average | Free Online Test Set-1
Time limit: 0
Quiz-summary
0 of 20 questions completed
Questions:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Information
Instructions:
Each question carry 1 mark, no negative marks. Click the ‘Finish quiz’ button to Submit your answers. Don’t refresh the page or click back button of browser. your work will be lost. If you want to give the answer to the question later, click the Review Question button.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 20 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
Maths0%
Must Read :
If you want to check right and wrong questions then click on View question button. Your exam result has been sent to your mail ID. You can check it in Inbox or Spam Thank you
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Answered
Review
Question 1 of 20
1. Question
The average age of 50 students and a teacher is 25 years. When the teacher’s age is excluded, the average age decreases by 1 year. What is the age of the teacher? 50 छात्रों और एक शिक्षक की औसत आयु 25 वर्ष है। जब शिक्षक की आयु को निकल दिया जाता है, तो औसत आयु 1 वर्ष कम हो जाती है तो शिक्षक की आयु क्या है?
Correct
Total age of 50 students and 1 teacher = 25× 51 = 1275 Total age of the students = 24× 50= 1200. { Average age reduces by 1 when teachers age is not included} Therefore the age of the teacher is 1275 – 1200 = 75 years.
Incorrect
Total age of 50 students and 1 teacher = 25× 51 = 1275 Total age of the students = 24× 50= 1200. { Average age reduces by 1 when teachers age is not included} Therefore the age of the teacher is 1275 – 1200 = 75 years.
Question 2 of 20
2. Question
Average weight of 3 men Ajeet, Ranjan and Ketan is 80 kg. Another man Dipesh joins the group and the average now becomes 75 kg. If another man Anthony, whose weight is 2 kg more than that of Dipesh, replaces Ajeet then the average weight of Renjen, Ketan, Dipesh and Anthony becomes 77 kg. The weight of Ajeet is? 3 आदमियों अजीत, रंजन और केतन का औसत वजन 80 किलोग्राम है। एक अन्य व्यक्ति दीपेश समूह में शामिल हो जाता है और अब नया औसत 75 किलो हो जाता है । अगर एंथनी, जिसका वजन दीपेश से 2 किलो अधिक है, अगर वह अजीत की जगह लेता है तो रंजन , केतन, दीपेश और एंथोनी का औसत वजन 77 किलो हो जाता है। अजीत का वजन कितना है ?
Correct
Total age of Ajeet + Ranjan + Ketan = 80× 3 = 240 kgs. Total age of Ajeet + Ranjan + Ketan + Dipesh = 75×4 = 300 kgs. Weight of Dipesh = 300 – 240 = 60 kgs. Also the weight of Anthony (2 kgs more than Dipesh) = 62 kgs. Ajeet is replaced by Anthony Anthony + Ranjan + Ketan + Dipesh = 77×4 = 308 Difference between ages of Anthony and Ajeet is 308 – 300 = 8 kgs Ajeet’s weight = 62 – 8 = 54 kgs Weight of Ajeet = 54 kgs.
Incorrect
Total age of Ajeet + Ranjan + Ketan = 80× 3 = 240 kgs. Total age of Ajeet + Ranjan + Ketan + Dipesh = 75×4 = 300 kgs. Weight of Dipesh = 300 – 240 = 60 kgs. Also the weight of Anthony (2 kgs more than Dipesh) = 62 kgs. Ajeet is replaced by Anthony Anthony + Ranjan + Ketan + Dipesh = 77×4 = 308 Difference between ages of Anthony and Ajeet is 308 – 300 = 8 kgs Ajeet’s weight = 62 – 8 = 54 kgs Weight of Ajeet = 54 kgs.
Question 3 of 20
3. Question
In a school with 600 students, the average age of the boys is 12 years and that of the girls is 11 years. If the average age of the school is 11 years and 9 months, then the number of girls in the school is 600 छात्रों वाले एक स्कूल में, लड़कों की औसत आयु 12 वर्ष है और लड़कियों की औसत आयु 11 वर्ष है। अगर स्कूल की औसत आयु 11 वर्ष और 9 महीने है, तो स्कूल में लड़कियों की संख्या कितनी है?
Correct
Total age of all the students is average age multiplied by total students. ⇒ 11 ¾ x 600 = 7050 — (1) Let the total number of girls be A Then, total number of boys = 600 – A Total age of girls and boys = A x 11 and (600 – A) x 12 respectively Therefore, ⇒ (11A) + (600 – A) x 12 = 7050 ⇒ – A + 7200 + 7050 ⇒ A = 7200 – 7050 = 150 Number of girls in school is 150.
Incorrect
Total age of all the students is average age multiplied by total students. ⇒ 11 ¾ x 600 = 7050 — (1) Let the total number of girls be A Then, total number of boys = 600 – A Total age of girls and boys = A x 11 and (600 – A) x 12 respectively Therefore, ⇒ (11A) + (600 – A) x 12 = 7050 ⇒ – A + 7200 + 7050 ⇒ A = 7200 – 7050 = 150 Number of girls in school is 150.
Question 4 of 20
4. Question
Average rainfall on Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday is 420.5 cm and average on Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday is 440.5 cm. If the ratio of rainfall for Monday and Friday is 20:21, find the rainfall in cm for Monday and Friday. सोमवार, मंगलवार, बुधवार और गुरुवार को औसत वर्षा 420.5 सेमी और मंगलवार, बुधवार, गुरुवार और शुक्रवार को औसत वर्षा 440.5 सेमी है। यदि सोमवार और शुक्रवार को वर्षा का अनुपात 20:21 है, तो सोमवार और शुक्रवार को कितने सेमी बारिश हुई ?
Correct
Total Rainfall from Monday to Thursday M,T,W,Th = 420.5×4 = 1,682 cms.— (1) Total Rainfall from Tuesday to Friday T,W,Th,Fr = 440.5× 4 = 1762 cms — (2) Subtracting equation (1) from (2) Difference between rainfall of Fr and M = 1,762 – 1682 = 80cms 20∶ 21 can be written in numbers as 20x∶ 21x Therefore 21x – 20x = 80 ⇒ x = 80 Rainfall on Monday = 20× 80 = 1600 Rainfall on Friday = 21× 80 = 1680 1600 cms and 1680 cms.
Incorrect
Total Rainfall from Monday to Thursday M,T,W,Th = 420.5×4 = 1,682 cms.— (1) Total Rainfall from Tuesday to Friday T,W,Th,Fr = 440.5× 4 = 1762 cms — (2) Subtracting equation (1) from (2) Difference between rainfall of Fr and M = 1,762 – 1682 = 80cms 20∶ 21 can be written in numbers as 20x∶ 21x Therefore 21x – 20x = 80 ⇒ x = 80 Rainfall on Monday = 20× 80 = 1600 Rainfall on Friday = 21× 80 = 1680 1600 cms and 1680 cms.
Question 5 of 20
5. Question
A batsman makes a score of 58 runs in the 15th inning and thus increases his average by 3 runs. What is the average after 15th inning?
एक बल्लेबाज 15 वीं पारी में 58 रन का स्कोर बनाता है और इस तरह उसका औसत 3 रन बढ़ जाता है। 15 वीं पारी के बाद बल्लेबाज का नया औसत क्या है?
Correct
Incorrect
Question 6 of 20
6. Question
The average of 7 numbers is 8. If one number is added, their average is 9. Then the added number is
कोई 7 संख्याओं का औसत 8 है। यदि एक संख्या को जोड़ा जाए, तो उनका औसत 9 हो जाता है तो वो संख्या है ?
Correct
Since,the average of 7 numbers = 8 their total = 8× 7 = 56 One number is added then there are 8 numbers with the average 9. Total of 8 numbers with average 9 = 8× 9 = 72. The added number is therefore 72 – 56 = 16.
Incorrect
Since,the average of 7 numbers = 8 their total = 8× 7 = 56 One number is added then there are 8 numbers with the average 9. Total of 8 numbers with average 9 = 8× 9 = 72. The added number is therefore 72 – 56 = 16.
Question 7 of 20
7. Question
In a club, the average age of the members is 30 years, the average age of the male members is 34 years and that of the female members is 26 years. The percentage of male members is:
एक क्लब में, सदस्यों की औसत आयु 30 वर्ष है, पुरुष सदस्यों की औसत आयु 34 वर्ष है और महिला सदस्यों की औसत आयु 26 वर्ष है। पुरुष सदस्यों की संख्या का प्रतिशत है:
Correct
Let the number of males members be X and female members be Y. Then, Total age of male members = 34× X Total age of female members = 26× Y Total age of all the members = (X + Y)×30 ⇒ 34X + 26Y = (X + Y)×30 ⇒ 34X + 26Y = 30X + 30Y ⇒ 4X = 4Y ⇒ X = Y Percentage of Males is 50%.
Incorrect
Let the number of males members be X and female members be Y. Then, Total age of male members = 34× X Total age of female members = 26× Y Total age of all the members = (X + Y)×30 ⇒ 34X + 26Y = (X + Y)×30 ⇒ 34X + 26Y = 30X + 30Y ⇒ 4X = 4Y ⇒ X = Y Percentage of Males is 50%.
Question 8 of 20
8. Question
The average age of a jury of 5 is 40 years. If a member aged 35 resigns and a man aged 25 becomes a member, then the average age of the new jury is:
5 सदस्यों के जूरी की औसत उम्र 40 साल होती है। यदि 35वर्ष की आयु का सदस्य और 25 वर्ष की आयु का व्यक्ति सदस्य बन जाता है, तो नए जूरी की औसत आयु कितनी होगी
Correct
Incorrect
Question 9 of 20
9. Question
Average of the runs made by Raju, Shyam and Hari is 7 less than that made by Shyam, Hari and Kishore. If Kishore’s score is 35, what is Raju’s score? राजू, श्याम और हरि द्वारा बनाए गए रनों का औसत श्याम, हरि और किशोर द्वारा बनाए गए रनों का औसत से 7 से कम है। अगर किशोर का स्कोर 35 है, तो राजू का स्कोर क्या है?
Correct
Let the average of runs scored by Raju (R),Shyam (S),Hari (H) be x Then their total = R + S + H = 3x → (1) Average runs scored by Shyam (S),Hari (H) and Kishore (K) is x + 7 Then their total = S + H + K = (x + 7) x 3 → (2) Subtracting (1) from (2) R – K = 3x – 3x – 21 Difference between scores of Kishore and Raju = 21 Since Kishore’s score is 35,Raju’s score is 35 – 21 = 14 Raju’s score = 14.
Incorrect
Let the average of runs scored by Raju (R),Shyam (S),Hari (H) be x Then their total = R + S + H = 3x → (1) Average runs scored by Shyam (S),Hari (H) and Kishore (K) is x + 7 Then their total = S + H + K = (x + 7) x 3 → (2) Subtracting (1) from (2) R – K = 3x – 3x – 21 Difference between scores of Kishore and Raju = 21 Since Kishore’s score is 35,Raju’s score is 35 – 21 = 14 Raju’s score = 14.
Question 10 of 20
10. Question
The average age of a group of 30 boys is 12 years. When 2 new boys join them, the average increases by 1/4 year. What is the average age (in years) of the two new boys? 30 लड़कों के समूह की औसत आयु 12 वर्ष है। जब 2 नए लड़के समहू से जुड़ते हैं, तो समहू की औसत आयु 1/4 वर्ष बढ़ जाती है। दो नए लड़कों की औसत आयु (वर्षों में) क्या है?
Correct
Incorrect
Question 11 of 20
11. Question
If the average of 10% of a number, 25% of that number, 50% of that number and 75% of that is 24, then the number will be
यदि किसी संख्या का 10% , 25%, 50% और 75% का औसत 24 है, तो संख्या क्या होगी
Correct
Incorrect
Question 12 of 20
12. Question
The average salary of all the workers in a workshop is Rs. 8,000/-. The average salary of 7 technicians is Rs.12,000/- and the average salary of the rest is Rs. 6,000/-. The total number of the workers in the workshop is एक कार्यशाला में सभी श्रमिकों का औसत वेतन 8,000/ रुपए है जिसमे 7 तकनीशियनों का औसत वेतन 12,000 रुपए और बाकी का औसत वेतन 6000 रुपए है तो कार्यशाला में श्रमिकों की कुल संख्या है
Correct
Let the total number of workers be W Total salary of the workers = 8000W Total salary of 7 technicians = 12000× 7 = 84000 Total salary of others (W – 7)= 6000× (W – 7) ∴ 8000W = 84000 + 6000W- 42000 ∴8000W-6000W=84000-42000 ⇒ 2000W = 42000 ⇒ W = 21
Incorrect
Let the total number of workers be W Total salary of the workers = 8000W Total salary of 7 technicians = 12000× 7 = 84000 Total salary of others (W – 7)= 6000× (W – 7) ∴ 8000W = 84000 + 6000W- 42000 ∴8000W-6000W=84000-42000 ⇒ 2000W = 42000 ⇒ W = 21
Question 13 of 20
13. Question
The average of 5 numbers is 27. If one number is excluded, the average becomes 25. The excluded number is 5 संख्याओं का औसत 27 है। यदि एक संख्या को हटा दिया जाए तो औसत 25 हो जाता है। तो हटाई गयी सांख्य क्या है?
Correct
The total of 5 numbers = 27× 5 = 135 The total of 4 numbers = 25× 4 = 100 Therefore the excluded number = 135 – 100 = 35
Incorrect
The total of 5 numbers = 27× 5 = 135 The total of 4 numbers = 25× 4 = 100 Therefore the excluded number = 135 – 100 = 35
Question 14 of 20
14. Question
A grocer has a sale of Rs. 6435, Rs. 6927, Rs. 6855, Rs. 7230 and Rs. 6562 for 5 consecutive months. How much sale must he have in the sixth month so that he gets an average sale of Rs. 6500?
एक किराने का सामान की बिक्री लगातार 5 महीनों के लिए 6435, 6927, 6855, 7230, 6562 रूपए की है। छठे महीने में उसकी कितनी बिक्री होनी चाहिए ताकि उसकी बिक्री का औसत रु 6500 हो?
Correct
Required turnover of 6 month totle sell=6500×6=39000 The totle sell of 5 months=6435+6927+6855+7230+6562=34009 Require Six^’ s month sell=39000-34009=Rs.4991
Incorrect
Required turnover of 6 month totle sell=6500×6=39000 The totle sell of 5 months=6435+6927+6855+7230+6562=34009 Require Six^’ s month sell=39000-34009=Rs.4991
Question 15 of 20
15. Question
The average of 20 numbers is zero. Of them, at the most, how many may be greater than zero?
20 संख्याओं का औसत शून्य है। उनमें से कितनी संख्या शून्य से अधिक हो सकती हैं?
Correct
Average of 20 numbers = 0. Sum of 20 numbers (0× 20) = 0. It is quite possible that 19 of these numbers may be positive and if their sum is a then 20th number is (-a).
Incorrect
Average of 20 numbers = 0. Sum of 20 numbers (0× 20) = 0. It is quite possible that 19 of these numbers may be positive and if their sum is a then 20th number is (-a).
Question 16 of 20
16. Question
The average weight of 8 persons increases by 2.5 kg when a new person comes in place of one of them weighing 65 kg. What might be the weight of the new person? 8 व्यक्तियों का औसत वजन 2.5 किलोग्राम बढ़ जाता है जब एक नया व्यक्ति, 65 किलो वजन वाले व्यक्ति के स्थान पर समहू मे शामिल होता है तो नए व्यक्ति का वजन क्या हो सकता है?
Correct
Total weight increased = (8 x 2.5) kg = 20 kg. Weight of new person = (65 + 20) kg = 85kg.
Incorrect
Total weight increased = (8 x 2.5) kg = 20 kg. Weight of new person = (65 + 20) kg = 85kg.
Question 17 of 20
17. Question
The captain of a cricket team of 11 members is 26 years old and the wicket keeper is 3 years older. If the ages of these two are excluded, the average age of the remaining players is one year less than the average age of the whole team. What is the average age of the team? 11 सदस्यों वाली क्रिकेट टीम का कप्तान 26 साल का है और विकेट कीपर कप्तान से 3 साल बड़ा है। अगर इन दोनों की उम्र को छोड़ दिया जाए तो बाकी खिलाड़ियों की औसत उम्र पूरी टीम की औसत उम्र से एक साल कम है। टीम की औसत आयु क्या है?
Correct
Let the average age of the whole team by x years. ∴ 11x – (26 + 29) = 9(x -1) ⇒11x – 9x = 46 ⇒2x = 46 ⇒ x = 23. So,average age of the team is 23 years.
Incorrect
Let the average age of the whole team by x years. ∴ 11x – (26 + 29) = 9(x -1) ⇒11x – 9x = 46 ⇒2x = 46 ⇒ x = 23. So,average age of the team is 23 years.
Question 18 of 20
18. Question
The average monthly income of Piyush and Qureshi is Rs. 5050. The average monthly income of Qureshi and Rohit is Rs. 6250 and the average monthly income of Piyush and Rohit is Rs. 5200. The monthly income of Piyush is: पीयूष और कुरैशी की औसत मासिक आय 5050 रुपए है, कुरैशी और रोहित की औसत मासिक आय 6250 रुपय है, और पीयूष और रोहित की औसत मासिक आय 5200 रुपए है तो पीयूष की मासिक आय है:
Correct
Let P,Qureshi and R represent their respective monthly incomes.Then,we have: Piyush + Qureshi = (5050× 2) = 10100 ….(i) Qureshi+ Rohit = (6250× 2) = 12500 ….(ii) Piyush + Rohit = (5200×2) = 10400 ….(iii) Adding (i),(ii) and (iii),we get: 2(Piyush + Qureshi + Rohit) = 33000 or Piyush + Qureshi + Rohit = 16500 ….(iv) Subtracting (ii) from (iv),we get Piyush = 4000. Piyush’s monthly income = Rs.4000.
Incorrect
Let P,Qureshi and R represent their respective monthly incomes.Then,we have: Piyush + Qureshi = (5050× 2) = 10100 ….(i) Qureshi+ Rohit = (6250× 2) = 12500 ….(ii) Piyush + Rohit = (5200×2) = 10400 ….(iii) Adding (i),(ii) and (iii),we get: 2(Piyush + Qureshi + Rohit) = 33000 or Piyush + Qureshi + Rohit = 16500 ….(iv) Subtracting (ii) from (iv),we get Piyush = 4000. Piyush’s monthly income = Rs.4000.
Question 19 of 20
19. Question
In the first 10 overs of a cricket game, the run rate was only 3.2. What should be the run rate in the remaining 40 overs to reach the target of 282 runs?
क्रिकेट खेल के पहले 10 ओवरों में रन रेट केवल 3.2 था तो बताओ 282 रन के लक्ष्य तक पहुंचने के लिए शेष 40 ओवरों में रन रेट क्या होना चाहिए?
Correct
Incorrect
Question 20 of 20
20. Question
A family consists of two grandparents, two parents and three grandchildren. The average age of the grandparents is 67 years, that of the parents is 35 years and that of the grandchildren is 6 years. What is the average age of the family?
एक परिवार में दादा-दादी, माता-पिता और तीन पोते हैं। दादा-दादी की औसत आयु 67 वर्ष है, माता-पिता की आयु 35 वर्ष है और पोतो की औसतआयु 6 वर्ष है तो परिवार की औसत आयु क्या है?
Correct
Incorrect
Average | Free Online Test Set-2
Time limit: 0
Quiz-summary
0 of 20 questions completed
Questions:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Information
Instructions:
Each question carry 1 mark, no negative marks. Click the ‘Finish quiz’ button to Submit your answers. Don’t refresh the page or click back button of browser. your work will be lost. If you want to give the answer to the question later, click the Review Question button.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 20 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
Maths0%
Must Read :
If you want to check right and wrong questions then click on View question button. Your exam result has been sent to your mail ID. You can check it in Inbox or Spam Thank you
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Answered
Review
Question 1 of 20
1. Question
The average age of husband, wife and their child 3 years ago was 27 years and that of wife and the child 5 years ago was 20 years. The present age of the husband is: 3 साल पहले पति, पत्नी और उनके बालक की औसत उम्र 27 साल थी और 5 साल पहले की पत्नी और बालक की उम्र 20 साल थी। पति की वर्तमान आयु कितनी है:
Correct
Sum of the present ages of husband,wife and child = (27 x 3 + 3 x 3) years = 90 years. Sum of the present ages of wife and child = (20× 2 + 5× 2) years = 50 years. Husband’s present age = (90 – 50) years = 40 years.
Incorrect
Sum of the present ages of husband,wife and child = (27 x 3 + 3 x 3) years = 90 years. Sum of the present ages of wife and child = (20× 2 + 5× 2) years = 50 years. Husband’s present age = (90 – 50) years = 40 years.
Question 2 of 20
2. Question
A car owner buys petrol at Rs.70.50, Rs. 80 and Rs. 80.50 per litre for three successive years. What approximately is the average cost per litre of petrol if he spends Rs. 40000 each year?
एक कार मालिक लगातार तीन वर्षों मे 70.50, 80, 80.50 रुपए प्रति लीटर की दर पर पेट्रोल खरीदता है, तो बताओ पैट्रॉल की औसत प्रति लीटर दर कितने रुपए है यदि उस कार मालिक ने 40000 रु प्रति वर्ष खर्च किये है?
Correct
Incorrect
Question 3 of 20
3. Question
In Munish’s opinion, his weight is greater than 65 kg but less than 72 kg. His brother doest not agree with Munish and he thinks that Munish’s weight is greater than 60 kg but less than 70 kg. His mother’s view is that his weight cannot be greater than 68 kg. If all are them are correct in their estimation, what is the average of different probable weights of Munish?
मुनीश की राय में, उनका वजन 65 किलोग्राम से अधिक लेकिन 72 किलोग्राम से कम है। उसका भाई मुनीश से सहमत नहीं है और वह सोचता है कि मुनीश का वजन 60 किलोग्राम से अधिक है, लेकिन 70 किलोग्राम से कम है। मुनीश की मां का मानना है कि मुनीश का वजन 68 किलो से अधिक नहीं हो सकता है। यदि वे सभी अपने अनुमान में सही हैं, तो मुनीश के विभिन्न संभावित वजनों का औसत क्या है?
Correct
Incorrect
Question 4 of 20
4. Question
The average weight of Amar, Ballu and Chetan is 45 kg. If the average weight of Amar and Ballu be 40 kg and that of Ballu and Chetan be 43 kg, then the weight of Ballu is:
अमर, बल्लू और चेतन का औसत वजन 45 किलोग्राम है। अगर अमर और बल्लू का औसत वजन 40 किलोग्राम है और बल्लू और चेतन का वजन 43 किलोग्राम है, तो बल्लू का वजन कितना है ?
Correct
Let Amar,Ballu,Chetan represent their respective weights.Then,we have: Amar + Ballu + Chetan = 45×3 = 135 ….(i) Amar + Ballu = 40×2 = 80 ….(ii) Ballu + Chetan = 43× 2 = 86 ….(iii) Adding (ii) and (iii),we get: A + 2B + C = 166 ….(iv) Subtracting (i) from (iv),we get∶ Ballu = 31. Ballu’s weight = 31 kg.
Incorrect
Let Amar,Ballu,Chetan represent their respective weights.Then,we have: Amar + Ballu + Chetan = 45×3 = 135 ….(i) Amar + Ballu = 40×2 = 80 ….(ii) Ballu + Chetan = 43× 2 = 86 ….(iii) Adding (ii) and (iii),we get: A + 2B + C = 166 ….(iv) Subtracting (i) from (iv),we get∶ Ballu = 31. Ballu’s weight = 31 kg.
Question 5 of 20
5. Question
In a class of 24 students The average weight of 16 boys is 50.25 kg and that of the remaining 8 boys is 45.15 kg. Find the average weights of all the boys in the class.
24 छात्रों की एक कक्षा में 16 लड़कों का औसत वजन 50.25 किलोग्राम है और शेष 8 लड़कों का वजन 45.15 किलोग्राम है। कक्षा के सभी लड़कों के औसत वजन का पता लगाएं।
Correct
Incorrect
Question 6 of 20
6. Question
A library has an average of 510 visitors on Sundays and 240 on other days. The average number of visitors per day in a month of 30 days beginning with a Sunday is: एक पुस्तकालय में रविवार को आगंतुक की औसत संख्या 510 होती हैं और अन्य दिनों में आगंतुक की औसत संख्या 240 होती है तो बताओ रविवार से शुरू होने वाले 30 दिनों के एक महीने में प्रति दिन आगंतुकों की औसत संख्या कितनी होगी?
Correct
Incorrect
Question 7 of 20
7. Question
If the average marks of three batches of 55, 60 and 45 students respectively is 50, 55, 60, then the average marks of all the students is: यदि क्रमशः 55, 60 और 45 छात्रों के तीन बैचों के औसत अंक 50, 55, 60 हैं, तो सभी छात्रों के औसत कितने अंक हैं:
Correct
Incorrect
Question 8 of 20
8. Question
A pupil’s marks were wrongly entered as 83 instead of 63. Due to that the average marks for the class got increased by half (1/2). The number of pupils in the class is एक छात्र के अंकों को गलत तरीके से 63 के बजाय 83 के रूप में दर्ज किया जाता है और इसके फलस्वरूप कक्षा के औसत अंक आधे (1/2) बढ़ गए। कक्षा में विद्यार्थियों की संख्या कितनी है
Correct
Incorrect
Question 9 of 20
9. Question
There are 36 boys and 44 girls in a class. The average score of boys is 40 points and girls is 35 points. Then what will be the average score of the class? एक कक्षा में 36 लड़के और 44 लड़कियां हैं। लड़कों का औसत अंक 40 और लड़कियों का 35 अंक है तो बताओ कक्षा का औसत अंक कितना होगा?
Correct
Incorrect
Question 10 of 20
10. Question
The average weight of kids in a home is 16 kg and adults is 35 kg. Find the average weight of all the person in home. एक घर में बच्चों का औसत वजन 16 किलोग्राम और वयस्कों का 35 किलोग्राम है। घर के सभी व्यक्ति का औसत वजन ज्ञात करें।
Correct
From the question, we can say that the data given is inadequate because the number of adults or kids is not mentioned in the question. प्रश्न से, हम कह सकते हैं कि दिया गया डेटा अपर्याप्त है क्योंकि प्रश्न में वयस्कों या बच्चों की संख्या का उल्लेख नहीं किया गया है।
Incorrect
From the question, we can say that the data given is inadequate because the number of adults or kids is not mentioned in the question. प्रश्न से, हम कह सकते हैं कि दिया गया डेटा अपर्याप्त है क्योंकि प्रश्न में वयस्कों या बच्चों की संख्या का उल्लेख नहीं किया गया है।
Question 11 of 20
11. Question
The average weight of 15 girls in a group is 24 kg when a new girl included the average weight increases by 2. What is the weight of the new girl ? एक समूह में 15 लड़कियों का औसत वजन 24 किलो है समहू में जब एक नई लड़की को शामिल किया जाता है तो औसत वजन में 2 किलो की वृद्धि होती है तो बताओ शामिल की गयी नई लड़की का वजन क्या है?
Correct
Average weight of 15 girls = 24 kg Total weight of 15 girls = 24×15 = 360 kg Average after including a new girl = 24 + 2 = 26 kg Total weight of 16 girls = 26× 16 = 416 kg Weight of the new girl = Total weight of 16 girls – Total weight of 15 girls = 416 – 360 = 56 kg Hence the required answer is 56 kg.
Incorrect
Average weight of 15 girls = 24 kg Total weight of 15 girls = 24×15 = 360 kg Average after including a new girl = 24 + 2 = 26 kg Total weight of 16 girls = 26× 16 = 416 kg Weight of the new girl = Total weight of 16 girls – Total weight of 15 girls = 416 – 360 = 56 kg Hence the required answer is 56 kg.
Question 12 of 20
12. Question
The average age of a family of five members is 27. If one of them is excluded the average decreases by 2. The age of excluded person is: पांच सदस्यों वाले परिवार की औसत आयु 27 वर्ष है। यदि उनमें से एक सदस्य को बाहर रखा जाता है तो औसतन 2 वर्ष घट जाती है तो बाहर रखे व्यक्ति की आयु कितनी है:
Correct
Average age of five members is 27 ⇒Total age = 27× 5 = 135 ⇒After excluding one person,the new average = 27 – 2 = 25 ⇒New total age = 25× 4 = 100 ⇒Then the age of excluded person = Total age – New total age = 135 – 100=35 Hence the required answer is 35.
Incorrect
Average age of five members is 27 ⇒Total age = 27× 5 = 135 ⇒After excluding one person,the new average = 27 – 2 = 25 ⇒New total age = 25× 4 = 100 ⇒Then the age of excluded person = Total age – New total age = 135 – 100=35 Hence the required answer is 35.
Question 13 of 20
13. Question
Find the average of 5 consecutive integers when a is the smallest of these numbers. किन्हीं लगातार 5 पूर्णांकों संख्याओं में सबसे छोटा x होने पर संख्या का औसत ज्ञात कीजिए।
Correct
Incorrect
Question 14 of 20
14. Question
If the average of 5 consecutive odd integers is 11 then the average of last 3 of them is: यदि 5 लगातार विषम संख्या का औसत 11 है तो उनमें से अंतिम 3 विषम संख्या का औसत कितना होगा?
Correct
Incorrect
Question 15 of 20
15. Question
The average of four consecutive odd integers is 24 less than the sum of these integers. Then which will be the largest of them? चार लगातार विषम संख्या का औसत इन संख्यों के योग से 24 कम है तो उनमें से सबसे बड़ी संख्या कोनसी है?
Correct
Incorrect
Question 16 of 20
16. Question
The arithmetic mean of the five consecutive numbers a, a+1, a+2, a+3 and a+4 is A, then the value of the median of these numbers is equal to: पांच लगातार संख्याओं के अंकगणितीय माध्य a, a+ 1, a + 2, a + 3 और a + 4 A है, तो इन संख्याओं के माध्य का मान बराबर होता है:
Correct
Incorrect
Question 17 of 20
17. Question
The average score of 5 student’s increases by 3 marks when a new pupil comes in place of one of them has scored 65 marks. What might be the score of the new pupil? 5 विद्यार्थियों के औसत अंक में 3 अंकों की वृद्धि होती है, जब उनमें से एक छात्र के स्थान पर एक नया छात्र आ जाता है, जिसमें अंको का नया औसत 65 अंक हैं तो बताओ नए छात्र का प्राप्तांक कितना है ?
Correct
Given that the average score of 5 students increases by 3 marks. Then the total score increased = (5× 3) = 15 marks. Among the 5 one has scored 65 marks and it’s replaced by the score of the new pupil. Then the score of the new pupil = 65 + 15= 80 marks.
Incorrect
Given that the average score of 5 students increases by 3 marks. Then the total score increased = (5× 3) = 15 marks. Among the 5 one has scored 65 marks and it’s replaced by the score of the new pupil. Then the score of the new pupil = 65 + 15= 80 marks.
Question 18 of 20
18. Question
A beach in Mumbai has an average of 650 visitors on Sundays and 300 on other days. If a month of 29 days begins with Sunday, then the average number of visitors per day in the month is मुंबई के एक समुद्र तट में रविवार को औसतन 650 और अन्य दिनों में 300 पर्यटक आते हैं। यदि 29 दिनों का एक महीना रविवार से शुरू होता है, तो महीने में प्रति दिन आगंतुकों की औसत संख्या कितनी होगी?
Correct
Incorrect
Question 19 of 20
19. Question
What will be the average mark of all the students if 80,90,70 are the average marks of the 3 groups of 40,50 and 60 students respectively? यदि 40,50 और 60 छात्रों के 3 समूहों के औसत अंक क्रमशः 80,90,70 हैं, तो सभी छात्रों का औसत अंक क्या होगा?
Correct
Incorrect
Question 20 of 20
20. Question
There are 14 people in a family and the average age of all the family members is 30 years. A new baby born in a family, After 4 years what will be the average age of the all family members? एक परिवार में 14 सदस्य की औसत आयु 30 वर्ष है, परिवार में एक नए बच्चे का जन्म होता है तो बताओ उस परिवार के सदस्यों की औसत आयु 4 साल के बाद क्या होगी?
Correct
Incorrect
We hope you enjoyed the practice. Now the practice is over. But before ending this practice. It is our request, Please share the “Average |Free Online Test and Practice” question link with your friends on social media.
Keep practising to crack the exams. Best of luck for exams.
Friends, If you have any suggestion as feedback then E-mail us: info.examswrestlers@gmail.com
Click on the button to Like our page on Facebook:-
Subscribe Exams’ Wrestlers Channel:-
Click here to Follow Exams’ Wrestlers on twitter:-